Bardzo specyficzna książka

 


Kelly Barnhill przez lata imała się wielu zajęć – była barmanką, nauczycielką, kościelną gitarzystką. Obecnie jest znana jako autorka bestsellerowej „Dziewczynki, która wypiła księżyc” oraz „Syna wiedźmy”. Jej najnowsza książka, „Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie”, będąca zbiorem opowiadań fantasy dla dorosłych, ukazała się w lutym nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Tom zawiera kilka naprawdę ciekawych utworów. Znajdziemy w nim tekst, w którym matka za wszelką cenę chciała uchronić swoją córkę przed zostaniem piratką, opowiadanie, w którym pewien profesor będący owadem za wszelką cenę starał się odnaleźć Astronoma, a także tekst, w którym niepodzielnie władający państwem Minister drenował z magii wszystkie dzieci posiadające moc. Można rzec, że co koncept, to dziwniejszy.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak specyficznej książki. Pomysły i rozwiązania autorki były naprawdę nietypowe. Do tego zbioru doskonale pasuje przymiotnik zawarty w tytule – „osobliwe”. Nie znalazłabym trafniejszego. Niekiedy byłam w stanie określić jakie przesłanie niesie ze sobą dany tekst, innym razem, niestety, zamysły autorki pozostawały dla mnie nie do końca jasne. Niektóre z opowiadań zawierają wątki feministyczne, inne opowiadają o różnych rodzajach miłości, o granicach naszej wolności, o konfliktach, patologiach władzy. Przekrój tematyczny jest tu naprawdę spory.

To przepiękna książka. Przepiękna pod każdym względem – pełna dziwacznych, zaskakujących, ale przez to bardzo pociągających pomysłów, napisana pięknym językiem, co sprawia, że przez kolejne teksty po prostu się płynie, ale piękna także pod względem wizualnym – tom przyciąga wzrok twardą oprawą i niezwykłą, mieniącą się ilustracją na okładce.

Jestem przekonana, że „Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie” to zbiór, który nie każdemu przypadnie do gustu. Niektórym wyda się zbyt dziwny, zbyt pokręcony, niekiedy zbyt odrealniony, oniryczny. Bo jest to chyba jedna z tych książek, które albo się szczerze lubi, albo się ich nie znosi. Jeśli podobają się wam osobliwe teksty, w których nie zawsze do końca wiadomo, o co chodzi, z całą pewnością przeczytacie ten tom z satysfakcją. Jeśli wolicie teksty prostsze, bardziej linearne, stawiające na fabułę, to raczej nie propozycja dla was.

Komentarze

Popularne posty

Etykiety

Pokaż więcej