Kaczki, uuuuu!


„O kawałek sznurka” to kolejna odsłona historii Carla Barksa o Sknerusie, Donaldzie, siostrzeńcach i ich przyjaciołach. Barks to jeden z czołowych rysowników Walta Disneya. To właśnie on stworzył Kaczogród, Diodaka czy Gogusia, a Will Eisner nazywał go „Andersenem komiksów”.
Komiksy o Kaczorze Donaldzie i spółce są w Polsce dość znane za sprawą wydawanych, również przez Egmont, czasopism „Kaczor Donald” i „Gigant”. Zbiorcze edycje zawierają niekiedy komiksy do tej pory niepublikowane w zeszytach z Kaczorem. Na dodatek panuje w nich niesamowita różnorodność, dostaniemy jednostronicowe historyjki i wielostronicowe fabuły.
W najnowszej odsłonie przeczytamy tytułową historię „O kawałek sznurka”, w której Sknerus doświadcza straszliwego lęku, gdyż okazało się, że być może nie jest już najbogatszym kaczorem na świecie. Znajdziemy w nim też dowcipną historię o trzęsieniach ziemi, krótką opowieść o wynalazkach Diodaka i kilka innych historyjek.
Postacie, które stworzył Barks naprawdę dają się lubić. Są pełnokrwiste i ciekawe. Mają swoje małe przywary i dziwactwa. Ale potrafią też poświęcić wszystko dla swojej rodziny, wykazać się współczuciem czy wyjątkową pomysłowością. Na dodatek historyjki Barksa skrzą się od humoru, sprawiając, że ich lektura to prawdziwa przyjemność. Zwłaszcza, że większość z nich pełna jest nawiązań do mitologii czy filmu. Swoje trzy grosze w tej kwestii dorzucił także tłumacz, który sprawił, że teksty są nasycone wieloma nawiązaniami do polskich utworów – wierszy, piosenek. Jest też w komiksach o Kaczorach niesamowity luz – rysownika i scenarzysty nic nie krępuje. Opowiastki te nierzadko wydają się bardzo oderwane od rzeczywistości, ale niczego im to nie ujmuje, wręcz przeciwnie.
Również w warstwie rysunkowej „Kaczogród” to mistrzostwo komizmu. To, co dzieje się na drugim planie komiksu o wizycie Diodaka u Babci Kaczki, kiedy jego mały mechaniczny pomocnik zaznajamia się z różnymi zwierzętami z farmy, jest chyba nawet ciekawsze od historii rozgrywającej się na pierwszym planie. „Kaczogród” wypełniają takie smaczki.
Komiks zawiera dwa dodatki. Na początku mamy krótkie wprowadzenie, wyjaśniające nam co nieco z historii Kaczek i ich twórcy, na końcu natomiast dostajemy streszczenia życiorysów występujących w tym uniwersum postaci.
Komiksy Carla Barksa stanowią nie tylko istotny element historii firmy Walta Disneya, ale również ważną część komiksowej kultury. Bez Kaczek nasze życie byłoby zdecydowanie uboższe. Dla miłośników Sknerusa i reszty pozycja obowiązkowa, a i pozostali miłośnicy komiksów setnie się ubawią podczas lektury.

Komentarze

Popularne posty

Etykiety

Pokaż więcej