Życie jak dobra powieść


Agatha Christie, oprócz świetnych kryminałów, pisała także powieści obyczajowe. Robiła to pod pseudonimem. Gdy więc jej tajemnica wyszła na jaw, zaprzestała tworzenia książek obyczajowych. Niestety, do tego momentu zdążyła napisać zaledwie sześć tego rodzaju powieści. Jestem właśnie po lekturze jednej z nich zatytułowanej „Niedokończony portret”.
            Narratorem w powieści jest pewien niemogący już wykonywać swojego zawodu portrecista. Podczas jednej ze swoich podróży spotyka kobietę, która ma zamiar popełnić samobójstwo. Mężczyzna, by chronić ją przed samą sobą, spędza całą noc w jej towarzystwie. Celia, bo tak na imię kobiecie (a przynajmniej takie imię nadaje jej malarz), opowiada mu w trakcie tej nocy historię całego swojego życia.
            A trzeba przyznać jest o czym opowiadać. Będziemy bohaterce towarzyszyć od momentu wczesnego dzieciństwa aż do wieku średniego. Powieść zawiera wiele wątków autobiograficznych. Pobrzmiewają tu echa bardzo bliskiej relacji Agathy Christie z matką i depresji po jej utracie oraz utraty ojca w bardzo młodym wieku. Pod przykrywką opowieści o życiu Celii, Christie korzysta z własnych doświadczeń i analizuje swój związek z pierwszym mężem oraz jego zdradę. Również wydarzenia osnute wokół relacji Celii z córką w dużej mierze oparte są na doświadczeniach pisarki. Celia wielokrotnie wspomina, że nie miała najlepszego kontaktu ze swoim dzieckiem, że córka lepiej dogadywała się z ojcem, nad czym bohaterka bardzo ubolewała. Christie buduje świetne i bardzo wiarygodne portrety psychologiczne postaci, sprawiające, że jesteśmy żywo zainteresowani, jak potoczą się losy wykreowanej przez nią bohaterki.
            „Niedokończony portret” do książka, w której próżno szukać wartkiej akcji. Fabuła leniwie się snuje, a powieść właściwie nie posiada motywu przewodniego. Autorka nawet nie próbuje doprowadzić czytelnika do jakiejś konkluzji. Z drugiej jednak strony jest w tej powieści coś niesamowicie wciągającego, co nie pozwala przerwać czytania. 

Komentarze

Publikowanie komentarza

Popularne posty

Etykiety

Pokaż więcej